Etykiety

Moja książka

Wrażenia i chwile

 150422 Dzisiaj jest umowny dzień premiery mojej nowej książki.    „Książka jest o wrażeniach, o przeżywaniu zwykłych dni i zdarzeń, o chwi...

wtorek, 27 lipca 2021

Powrót na Roztocze

 090721

Wyjechałem później niż zwykle, a to z powodu wahań i niepewności. Pochodzić polnymi drogami Roztocza chciałem, owszem, ale nie dość, że zapowiadano trzydzieści parę stopni ciepła, to jeszcze i burze. Żeby się dowiedzieć, jak będzie mi się chodziło w upał, trzeba pojechać, innego sposobu nie ma, a synoptycy już nie raz krakali jakby chcieli naśladować Kasandrę, a później było inaczej. W rezultacie takich myśli wziąłem trzy litry wody, parę kanapek z wędzoną wędliną (wszak przez parę godzin się nie zepsuje) i pojechałem.

Ustalając zarys planu wędrówki (bo dokładny jest rzadkością) patrzę na odkryte przestrzenie pól, ukształtowanie terenu, czyli na poziomice, oczywiście także na przebieg polnych dróg, ale i na możliwość powrotu inną trasą. Stopniowo przesuwając obszar swoich peregrynacji, dzisiaj dotarłem do wioski Suchowola. W rezultacie oglądania mapy, postanowiłem wyjść z wioski szlakiem na północ, obejść las polami i polanami, a wracając szukać innych dróg.

Plan zrealizowałem, chociaż jak zwykle niedokładnie z powodu niespodzianek. Jakich? Najczęstszymi są znikające polne drogi. Google robił zdjęcia około osiem lat temu, w tym czasie rolnik uznał, że droga nie jest mu potrzebna i ją zaorał. Dzisiaj parę razy zobaczyłem wąską, zarośniętą miedzę zamiast drogi polnej widzianej na zdjęciach. Czasami okazuje się, że pola lub łąki przy lasach są zarośnięte, nieuprawiane od lat. Bywa, że przejść można, ale też się zdarza, że zobaczywszy gąszcz, szukam innych przejść.

Okazało się, że spokojnie chodząc po niewielkich pagórkach roztoczańskich, upał znoszę dobrze, jednak temperatura wymusza na organizmie na tyle większy wysiłek, że czułem szybszy ubytek sił. Sprawdziły się krótkie spodnie. Co prawda odsłonięte miałem tylko kolana, ale różnica in plus była. Niżej kolan zaczynały się ochraniacze, z których nie mogłem zrezygnować, chodząc po wysokich trawach, czasami gęstymi zaroślami.

Dalekich widoków, tak charakterystycznych tutaj falujących długich pól, nie widziałem wiele idąc dolinami, ale i bliżej sporo było do zobaczenia, na przykład plantacje porzeczek, najczęściej czarnych. Niesamowicie długie rzędy krzewów, same w sobie będąc ciekawym i ładnym elementem krajobrazu, świetnie podkreślały niewielkie nawet fałdy pól. Nie mając innej drogi, szedłem jedną z takich plantacji. Porzeczki, mimo że czarne, nie były jeszcze dojrzałe, a szło się wygodnie między szpalerami krzewów, po wykoszonej trawie.

Na miedzach nadal trwa festiwal kwitnienia, ale i na polach jest częsty. Widziałem ich kilka z kwitnącą gryką, a na jednym z pól zobaczyłem spore kępy kwitnącego właśnie bzu hebd. Jego kwiaty warte są uważnego obejrzenia z bliska.


 

Pole kwitnącej gryki przecięte drogą, na miedzach bzy z dużymi kiściami kwiatów, nieco dalej zielona ściana lasu, a wszystko pod jasnym słońcem. Lato jest piękne. 

Jeśli już o roślinach piszę, wspomnę o nawłoci. Oczywiście jeszcze nie kwitnie, ale zwróciłem uwagę na wielkie ilości tej ekspansywnej rośliny. Widziałem nie tylko przydroża gęsto zarośnięte nawłocią, ale i niemal całe pola.

 

Całkiem nieźle radzi sobie też przymiotno, skoro jedno z pól calutkie było zarośnięte tą rośliną. Warto zwrócić uwagę na przynależność przymiotna do rodziny astrowatych, a to znaczy, że każdy kwiat jest kwiatowym ogrodem, bukietem kwiatów, kwiatem kwiatów. Nie mam odpowiedniego zdjęcia przymiotna, ale mam zdjęcie kwitnącego kuzyna, podbiału, też z rodziny astrowatych. Proszę spojrzeć na maleńkie kwiatuszki w środku większego. Ja wiem, że nie pokazuję żadnej nowości, nic wyjątkowego, ale dla mnie dokładne obejrzenie kwiatu podbiału kilka lat temu było wyjątkowym przeżyciem estetycznym i prawdziwym odkryciem. 

Przymiotno poznałem w Swarzędzu, miasteczku pod Poznaniem, będąc tam kiedyś z lunaparkiem. Sprawdzałem teraz daty na zdjęciach, było to w 2014 roku. Jak często w podobnych sytuacjach, jestem zaskoczony szybkością upływu czasu, bo wydawało mi się, że było to ledwie parę lat temu, skoro pamiętam okoliczności.

Właśnie, pamiętam drobne zdarzenie, nic wyjątkowego, a zapomniałem o tylu ważniejszych. Może jednak jakaś część mnie, mojej pamięci, uznała tamto zdarzenie za ważne, skoro pamiętam? Kiedy ta myśl przyszła mi do głowy, a było to gdzieś na trasie dzisiejszego dnia, wspomniałem powieść „Nagi cel” Wiśniewskiego Snerga. Chyba już przytaczałem fragment, który zrobił na mnie duże wrażenie, a tutaj pasujący jak ulał i po prostu piękny. Zaraz sprawdzę.

Cytat zamieściłem w tekście   o mojej domowej biblioteczce, było to już siedem lat temu.

To jest fragment książki wspomniany na szlaku:

»-- Antonio – rozejrzała się wokoło – zapamiętaj tę chwilę.

(...)
– Więc o jakiej chwili mówisz?
– O tej zwyczajnej, jednej z wielu, która teraz obejmuje nas, całuje i odchodzi. (...)
– Dobrze. Będę ją pamiętał. I chyba zrozumiałem, jakie chwile są dla ciebie cenne. Ludzie przechowują w pamięci daty, numery dyplomów, terminy promocji, wspominają śluby i jakieś rocznice, urodziny i pogrzeby, wielkie wydarzenia oraz chwile innych znormalizowanych sukcesów i szablonowych klęsk. Gromadzą to wszystko, co zwyczaje każą im pamiętać, co pasuje do rubryk, co nie złamie trybów liczydeł statystycznych i co nie tworzy ich autentycznego życia. A kiedy u schyłku dnia przychodzi rachmistrz spisowy, oddają to wszystko i zostają z niczym, bo nie mają takich chwil jak my.«

Znakami (…) zaznaczyłem miejsca skrócenia oryginalnego tekstu.

Wracam na roztoczańskie polne drogi.

Za lasem schowała się mała wioska, Czarnowoda; chyba nawet nie prowadzi do niej szosa, a gościniec o tyle lepszy od tych pamiętanych z dzieciństwa, że podsypany kruszywem. Ładnie tam: cicho, na pół sennie. Przy wiosce widziałem winnice, naprawdę! Dopiero po powrocie dowiedziałem się o winach wytwarzanych właśnie tam. Chciałbym wrócić do Czarnowody w porze winobrania i skubnąć właścicielom winne grono dla posmakowania, a ich wino postarałbym się nabyć normalnie, drogą kupna.

Widok łanów zbóż, grubych kłosów rosnących jeden przy drugim, ma dla mnie urok trudny do wytłumaczenia. Rolnikiem przecież nie byłem, jedynie pomagałem wujkowi przy żniwach. Jednak możliwe, że właśnie wtedy zupełnie nieświadomie przejąłem od wujostwa, a może bezpośrednio z pól, cząstkę fascynacji rokrocznie odnawianym misterium tworzenia się kłosów napęczniałych ziarnem. Szkoda, że obecnie młodzi ludzie nie widując ziaren wypełniających kłosy; nie mogą zanurzyć dłoni w workach pełnych ziaren, zaczerpnąć je, obejrzeć z bliska, zobaczyć, jak przesypują się między palcami, spróbować, jak smakują.

Może poczuliby wówczas magię? 


 


















8 komentarzy:

  1. Kolejny ciekawy odcinek z "serialu" Roztocze. Wędrując z Tobą i oglądając zdjęcia sama odczuwałam zbyt mocne ciepełko. Coraz bardziej nie lubię takich upalnych dni, a szczególnie jak wędruje się po otwartej przestrzeni. Jednak widoki wiele łagodzą. Wprost czuje się zapach łąk zbóż. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Upał jest męczący w czasie wędrówki, owszem, ale mnie wiele pomaga myśl o szybkim mijaniu letnich dni. Popatrz na pola, zaczynają się żniwa, a gdy pola opustoszeją, lato powoli zacznie się oddalać. Niewiele później zobaczymy wykopki i mijanie się lata z jesienią. Kiedy uświadomię sobie tempo tych przemian, dokuczliwość upału jakby malała...

      Usuń
  2. Dzięki Twoim teraz zainteresowaniem roślinami poznałam bez hebd, nie miałam zielonego pojęcia o jego istnieniu, zajrzałam do Wikipedii i dokształciłam się w tym temacie i jak odróżnić czarny bez od bzu hebd. Tez dokształciłam się w temacie roślin astrowatych. Zadziwiłeś mnie porównaniem podbiału z przymiotnem...obie roślinki sa astrowatymi .Bardzo lubię takie mobilizujące wpisy.
    Fajny wpis! masz jedyny w świecie sposób na wędrowanie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki moim wyjazdom poznałem wiele roślin, także bez hebd, wcześniej i mnie nieznany.
      Dla mnie, a znawcą nie jestem, rozpoznając nader niewiele gatunków roślin, istotą „astrowatości”, tak ja ją rozumiem, jest wykształcanie kwiatów złożonych. Niby jeden kwiat, a tak naprawdę wiele kwiatów w jednym, dlatego jeśli się nie mylę, to i słonecznik należy do tej rodziny.
      Którejś wiosny zobaczyłem te maleńkie kwiaty wewnętrzne na zdjęciu podbiału – po powrocie z wyjazdu, przy porządkowaniu zdjęć. Wtedy właśnie przeżyłem pamiętane i wspominane tutaj zdumienie i oczarowanie. Po prostu wcześniej nie miałem pojęcia o istnieniu takiej konstrukcji, chociaż powinienem – właśnie z powodu znanych przecież słoneczników.
      Grażyno, myślę, że w podobny sposób chodzi wiele osób. Czasami wydaje mi się, że jedyny mój czyn wyróżniający, to wytrzymanie w lunaparku kilkunastu lat.

      Usuń
  3. ... "Wyjechałem później niż zwykle" ... a mnie od razu zabrzmiała w uszach piosenka Martyny Jakubowicz "W domach z betonu" i jej pierwsze słowa ... obudziłam się później niż zwykle ... :-) ot! taki mały wtręcik skojarzeniowy:-) I mnie zaskoczyłeś bzem hebd, myślałam, że to zwykły chwaścior na poboczu drogi, a tu takie pokrewieństwa, choćby z wczsnowiosennym piżmaczkiem wiosennym, który odkryłam u nas dopiero na wiosnę. Upał mnie męczy bardzo, a kiedyś .... och, a kiedyś nie przeszkadzał mi zupełnie, żniwa, sianokosy, praca przy tytoniu, zawsze w pełnym słońcu. Kiedy patrzyłam na mamę, jak oblewa się potem i przymyka oczy w tym hormonalnym zawirowaniu, to zawsze mówiłam, mamo, ja tego mieć nie będę. A mama z uśmiechem patrzyła na mnie i odpowiadała ... to się ciebie nie będzie pytać, samo przyjdzie:-) Czas żniw, zapach wymłóconej słomy, przesypywanie ziaren, praca przy młockarni, teraz żniwa trwają kilka godzin, kombajn wszystko zrobi, a ja je pamiętam od kosy, jeszcze z dziadkami i wspominam z wielką nostalgią. Czy na polach gryczanych było dużo pszczół? słyszałam, że ponoć i gryka za bardzo nie nektaruje, jakieś dziwne odmiany, jak rzepak.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasz skojarzenia bywają zaskakujące, a i miłe dla nas też.
      Moją żonę też upał bardzo męczy.
      Mam takie same wspomnienia ze żniw. Wtedy tamte dni znojnej pracy łatwe nie były, ale pamiętam, że ich uciążliwość przyjmowałem znacznie łatwiej niż przyjmuję obecnie uciążliwości pracy. Pamiętam wiele drobiazgów, na przykład jak brat uczył mnie chodzenia po ściernisku na bosaka.
      W tym tygodniu mam dużo różnych zajęć, dopiero w niedzielę lub w poniedziałek będę mógł pojechać na Roztocze, a chciałbym zobaczyć żniwa. Trwają tak krótko...
      Mario, pomyślałem któregoś dnia, że cudnie wyglądałyby postawione snopki na polach falujących po pagórach. Widoku tych kup zboża brakuje mi, a nie sądzę, żebym je jeszcze zobaczył. Wujek ustawiał dziesięć snopków według określonego planu; jeszcze pamiętam ten układ.
      Nad polami z gryką słyszałem pszczoły, ale nie wiem, ile ich było. Widziałem też trzy ule postawione na brzegu pola, w cieniu drzew rosnących na między.

      Usuń
  4. Zwykle na rozstajach dróg potykamy duchy natury. Piękne ujęcia. ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Na rozstajach starożytni spotykali Hekatę, niekoniecznie przyjazną boginię. Lubiła czarować, chociaż ja wolałbym, żeby czarowała mnie, jeśli już spotkam ją na rozstajach dróg, tak, jak kobieta czaruje mężczyznę.
    Ładne ujęcia, mówisz? Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń